تحلیل و طراحی سازه: آنالیز سازه چیست؟

لطفا کلیک نمایید

تحلیل و طراحی سازه بخش مهمی از مهندسی عمران است. بنابراین لازم است که نسبت به تحلیل و طراحی سازه، درک روشنی داشته باشیم.

در کنار طراحی نرم افزاری سازه های فولادی و بتنی که امروژه در اولویت مهندسین است. طراحی دستی سازه و داشتن دانش کافی در رابطه با طراحی دستی سازه بسیار مهم و در روند حرفه ایی کار مهندسی شما موثر است.

همه ما به خوبی میدانیم که انجام پروژه ها به صورت طراحی دستی سازه، کاری زمان بر و احتمالا دشوار است. مضافا ممکن است با خطای انسانی و محاسباتی نیز همراه باشد!

از طرفی نرم افزارهایی مانند ایتبس و سیف و سپ و …، در کمترین زمان و با دقت بسیار بالایی عملیات طراحی سازه را انجام میدهند. پس طراحی دستی سازه چه لزومی دارد؟!

ببینید شما به عنوان یک مهندس محاسب، نباید بعد از طی تحصیلات دانشگاهی به یک اپراتور نرم افزار تبدیل شوید. تمام روندی که نرم افزار برای طراحی سازه انجام میدهد، باید برای شما کاملا روشن باشد.

یعنی شما باید درک و دانش بالایی در زمینه تحلیل و طراحی سازه، یا همان طراحی دستی سازه چه فولادی و یا بتنی ، داشته باشید. تا توان تشخیص صحت نتایج نرم افزاری را داشته و درک درستی از رفتار و عملکرد سازه داشته باشید.

این مهم علاوه بر توان طراحی دستی سازه ها، به مطالعه دروس دانشگاهی، تجربه حضور و اجرای سازه ها و مطالعه سازه های اجراشده و حتی سازه های تخریب شده به دلایل فراوانی من جمله زلزله یا ضعف اجرایی وابسته است.

پس توصیه می شود، علاوه بر بالابردن دانش نرم افزاری به مطالعه قوانین و آیین نامه ها، دروس اکادمیک، کتب طراحی و ترجیحا مراجع اصلی، بازدید سازه ها و در نهایت تلاش برای انجام پروژه به صورت طراحی دستی سازه اهتمام ورزیده و دائما بروز باشید.

تهیه و تنظیم: پرفسور حشمدار فوق دکترای سازه گرایش سازه های غیرخطی دینامیکی
سامانه جامع تحلیل و آنالیز سازه های پیشرفته (نظام مهندسی کل کشور)
کلیه شهروندان ایرانی می توانند در طول شبانه روز(۲۴ ساعت) از طریق واحد پاسخگو آنلاین سامانه جامع تحلیل و آنالیز پیشرفته پاسخ سوالات خود را دریافت نمایند.
09300031400 پاسخگوی تلگرامی به زبانهای فارسی ، انگلیسی، فرانسه ، عربی، ژاپنی

Check Also

اجرای فونداسیون چوبی

با وجود پیشرفت زیادی که در ساخت ساختمان ها با مصالح جدید بوجود آمده است، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *