چرا انتخابات نظام مهندسی همیشه مهندسی می شود؟

چرا انتخابات نظام مهندسی همیشه مهندسی می شود؟

برای هیج یک از مهندسین عمران پوشیده نیست که هنگام ورود به سازمان نطام مهندسی دو موضوع بسیار مهم بیشترین توجه را بخود جلب می کند:

اول  ساختمان های نظام مهندسی بجای داشتن کارمندان مهندس که به امور کاری مهندسی مسلط باشند جایگاه و جولان دختران مانکن که هریک به مسولی وابسته است می باشد و تقریبا یا درحال لاک زدن انگشتان یا مشغولیات تلفن همراه می باشند.

دوم  به استناد اینکه سازمان نظام مهندسی برخلاف تصور عامه تنها یک شرکت سهامی خاص می باشد  دارای ساختار نظام اداری منسجم نمی باشد و بی قانونی و بی نظمی کاملا حکم فرماست.

اما چرا این انتخابات بسیار برای دولت و افراد خاص مهم است؟

سازمان نظام مهندسی  بزرگ ترین سازمان غیرانتفاعی کشور که که با گردش مالی بسیار بزرگ  پتانسیل ایجاد رانت و هجمه سازی انتخاباتی برای انتخابات شوراها، مجلس و حتی ریاست جمهوری را دارد و در حالی که اصلاً در قانون پیش بینی نشده که این سازمان ذی­نفع چنین گردش مالی چند ده هزار میلیارد تومانی در هر منطقه باشد درواقع تجمع پول در سازمان نظام مهندسی و نحوه هزینه­کرد آن پول ها منجر به بروز گسترده فساد شده است و از اصالت خود که توانمندی نظام مهندسی است فرسنگها دور شده است.

اما با چه ابزاری  مهندسی انتخابات شکل می گیرد؟

دستگاه های امنیتی نفراتی که وزنه انتخاباتی در حد انتخابات مجلس و حتی پست های مدیریتی کلان ویا حزبی دارند شناسایی شده و درصورتی که درلیست سفید آنها قرار نداشته باشد عدم احراز صلاحیت می شود مانند امیر عباس انتظام دوره اول انتخابات مهندسی که وزیر خارجه دولت بازرگان بود تا هزاران اعضای جبهه ملی مذهبی و ازادی و مشارکت و یا غیر خودی های هردوره  که حتی دکتر سعید محمد که فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء بود و درحال حاضر ریاست شورای عالی مناطق آزاد ریاست جمهوری را برعهده دارد در دوره ریاست جمهوری روحانی رد صلاحیت در انتخابات نظام مهندسی شد.

خوب سوال می شود چه اشکالی دارد؟
اشکال کار اینست که اگر فردی در حد وزیر دیپلماسی کشور و مدیران ارشدو کلان عمرانی کشور وارد نظام مهندسی شوند بر اساس تجربه ونفوذ بالا وتوانمندی در سازمان دهی مهندسین و ایجاد اشتغال پایدار گام برمی دارند  و  بگونه ای نخواهد شد که مهندسین محترم امروزه بیکار باشند که یا در تبسی کار میکنند یا اموراتی که اصلا نیاز به مدرک مهندسی نیست. خوب فردی که از علی آباد کتول فارغ التحصیل شده و با عمه خود شرکتی زده وبعد وارد نظام می شود ایشان چه تجربی به جز خلاء روحی و کمبودهای دوران کودکی باخود به همراه دارد که سازمان نظام مهندسی به فشن شو و رانت و فساد تبدیل می شود که امروزه کاملا مشهود است.

اما در مرحله بعد ، معمولا روسای قبلی نظام مهندسی با استفاده از تقسیم کار و منافع مالی و ارجاع آن  یک مجموعه ای از سبد آراء را شکل می دهند و با ایجاد سرخوردگی ایجاده شده در عدم تغییر در نظام مهندسی ،  آمار مشارکت مهندسین را بسیار کاهش می دهند تا بتواندد مجددا انتخاب شوند . بعنوان مثال در شهری مانند کرج که بیست هزار رای دهنده وجود دارد تنها با یک هزار رای یعنی پنج  درصد کل آراء وارد هیات مدیره می شوند که احمقانه ترین انتخابات است که کسی با کسب تنها پنچ درصد آراء مشروعیت مدیریت کاری ومالی  سکان دار بزرگترین سازمان غیر انتفاعی کشور را بدست می گیرد.

اما داستان به اینجا ختم نمی شود تصور کنید یک غضنفری از فیلترهای بالا به سلامت عبور کرد در این موقع،  معمولا اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ها با شناسایی رقبای قدرتمند انتخابات با همکاری شهرداری مناطق و دوستان (یوگی و دوستان)  فورا با طرح یک پرونده در شورای انتظامی استان با صدور رای انتظامی  موجبات رد صلاحیت غضنفر می شوند. وقتی که چهار نفر از پنج نفر از اعضای  شورای انتظامی استان توسط هیات مدیره تعیین می گردند خوب نتیجه رای کاملا مشخص است.

در نهایت آنچه که به آخر خط می رسد تکرار اسامی هردوره در هیات مدیره، برپایی فشن شو و کسب منافع هزاران میلیارد تومانی خواص  و هزاران مهندس غضنفر حیران  و ساختمانهای بی کیفیت و مردم آواره می باشد.

Check Also

اجرای فونداسیون چوبی

با وجود پیشرفت زیادی که در ساخت ساختمان ها با مصالح جدید بوجود آمده است، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *