دانشگاه برکلی و مهندسی راه و ساختمان

دانشگاه برکلی کالیفرنیا در سال ۱۸۶۳ تاسیس شده و یک دانشگاه عمومی است. این دانشگاه یک موسسه‌ی آموزشی پژوهش محور به شمار می‌آید. دانشگاه برکلی کالیفرنیا یکی از ۱۴ عضو موسس انجمن دانشگاه‌های آمریکا است. این دانشگاه محل برقراری برخی از موسسات پژوهشی و تحقیقاتی نامدار در جهان است. برای مثال می‌توان به موسسه‌ی پژوهشی علوم ریاضی و آزمایشگاه علوم فضایی اشاره کرد که وابسته به دانشگاه برکلی کالیفرنیا هستند.

فارغ التحصیلان دانشگاه کالیفرنیا برکلی و اساتید و محققان دانشگاه افتخار دریافت ۹۹ جایزه نوبل، ۲۳ جایزه تورینگ و ۱۴ جایزه پولیتزر را دارند. ارنست لارنس  یکی از افرادی است که موفق به دریافت جایزه نوبل شده است. او سیکلوترون ( شتاب دهنده حلقوی) را اختراع کرده است و دانشمندان و محققان دانشگاه کالیفرنیا برکلی ۱۶عنصر شیمیایی جدول تناوبی را از روی آن کشف کردند.

در ابتدای کار دانشگاه کالیفرنیا به راحتی کار خود را با جذب حدود ۴۰ دانشجو آغاز کرد. اما با توجه به اینکه این دانشگاه برنامه‌های تحصیلی کاملی را ارائه می‌داد، به سرعت پیشرفت کرد. در اوایل دهه‌ی  ۱۹۴۰ این دانشگاه رشد قابل ملاحظه‌ای داشت و توانست بعد از دانشگاه هاروارد رتبه‌ی دوم علمی و آموزشی را به خود اختصاص دهد.

در طول این دهه دانشگاه کالیفرنیا برکلی توانست با توجه به فعالیت‌های آزمایشگاه پرتوی خود شهرت بیشتری کسب کند. فعالیت‌های این آزمایشگاه روی ساخت یک بمب اتمی موثر بود. در طول دهه‌ی ۶۰ دانشگاه برکلی به واسطه‌ی حمایت از جنبش گفتار آزاد در سال ۱۹۶۴ و مخالفت دانشگاه با جنگ ویتنام، شهرت جهانی کسب کرد. این دانشگاه به دلیل فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی دانشجویان، جایگاه خاصی را از آن خود کرد.  در سال ۱۹۶۹رونالد ریگان فرماندار وقت کالیفرنیا، پردیس دانشگاه برکلی را با عنوان ” پناهگاهی برای هواداران کمونیست معترض و منحرف ” خطاب کرد. با این حال امروزه دانشجویان این دانشگاه گرایشات سیاسی بیشتری دارند.

پردیس دانشگاه کالیفرنیا دولتی تقریباً ۱۲۳۲ هکتار از منطقه‌ی خلیج سانفرانسیسکو را در بر می‌گیرد. بسیاری از ساختمان‌های دانشگاه کالیفرنیا برکلی معماری منحصر به فردی دارند و به عنوان آثار تاریخی کالیفرنیا شناخته می‌شوند.

دانشگاه کالیفرنیا برکلی دارای۴۰ هزار دانشجو است که یک سوم این جمعیت را دانشجویان مقطع کارشناسی تشکیل می‌دهند. به همین دلیل این دانشگاه دارای جمعیت جوان و محیطی پر از جنب و جوش است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز در محیطی امن و آرام می‌توانند روابط دوستانه برقرار کنند و در عین حال تحصیلات و تجربیات علمی و آکادمیک خود را پیش ببرند.

دانشگاه کالیفرنیا برکلی خوابگاه و خانه‌های مسکونی دانشجویی برای دانشجویان خود فراهم کرده است و بیش از ۱۳۰۰ دانشجو در خانه‌ها و آپارتمان‌های وابسته به دانشگاه زندگی می‌کنند. دانشجویان دانشگاه کالیفرنیا برکلی می‌توانند زندگی بسیار شاد و مفرحی را در کنار تحصیل در این دانشگاه داشته باشند. دانشجویان این دانشگاه در فعالیت‌های ورزشی شرکت می‌کنند و از برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی بسیاری بهره مند می‌شوند. داخل دانشکده نیز مکان‌های دیدنی و جذاب بسیاری وجود دارد. برای مثال دانشجویان می‌توانند از سالن علمی لارنس دیدن کنند یا از تماشای بازی‌های ورزشی در استادیوم مموریال کالیفرنیا لذت ببرند. همچنین دانشجویان می‌توانند در کنسرت‌ها و برنامه‌های هنری بسیاری که در دانشگاه برگزار می‌شود، شرکت کنند.