ریزش متروپل آبادان نمونه کوچکی از وضعیت اسفناک مهندسی ساختمان و مدیریت شهری در ایران است

ریزش متروپل آبادان نمونه کوچکی از وضعیت اسفناک مهندسی ساختمان و مدیریت شهری در ایران است. ابعاد واژگونی ساختمان متروپل آبادان چه از لحاظ خسارات جانی و چه مالی در برابر آنچه که در واقعیت ساخت و سازها در تهران و شهرهای بزرگ اتفاق افتاده است هیچ است.

پرفسور حشمدار که سابقه طراحی واجرا آسمانخراش ها و پل های معلق زیادی در آسیای شرقی اعم از توکیو ، مالزی و سنگاپور دارد در مصاحبه ای با مجله نظام مهندسی به نکات خاص و عجیبی اشاره کردند .

چند سال قبل جهت اجرای یک پروژه ملی به ایران سفر کردم که مقدمه طراحی و اجرای سازه های متنوعی در ایران شد.

وضعیت مدیریت شهری در حوزه ساخت ( شهرداری و وزارت مسکن) بسیار اسفناک است به گونه ای که این حوزه تخصصی کاملا توسط افراد غیر مجرب و متخصص ساخته می شود و فرد سازنده تنها با داشتن تمکن مالی به راحتی به هر روشی که صلاح بداند با رانت سیاسی یا مالی که برایش سود دهی داشته باشد به ساخت و ساز می پردازد.

مصادیق بسیاری اینجانب دارم که می توانم به شما نشان دهم که حتی در شهرهای بزرگ کشور ، ده درصد هم اصول مهندسی رعایت نمی شود و هرکس هرجوری بخواهد می سازد و در نهایت بسیاری از نهادها مانند کارمندان شهرداری در پست های مختلف رشوه های کلان دریافت می نمایند.

ایشان در ادامه مثال تامل برانگیزی زدند و گفتند در یکی از مناطق شهر تهران ، برجی ساخته می شد از ابتدا سازنده اقدام به تخلف در ساخت زد اعم از اضافه بنا عدم رعایت پایداری کاهش مصالح عدم اجرای فونداسیون و…

اینجانب به عنوان ناظر اصلی از لحظه اول گزارش تخلف را به نظام مهندسی و شهرداری منطقه اعلام کردم و درطول یکسال 16 مرحله نامه مکتبوب نسبت به توقف عملیات ساختمانی و احتمال ریزش و خطرات جانی گوشزد کردم و کار را به دیوان عدالت اداری کشاندم و دیوان رای قطعی نسبت به تخریب و توقف عملیات ساختمانی داد متاسفانه برج مذکور در حال اتمام واجرای نما و فروش واحد های آنست و آب از آب هم تکان نخورد در حالی که در طبقه اول دستور توقف داده شده بود.

کافی است یک زلزله نصف و نیمه درتهران حادث شود شما خواهید دید که نیمی از این ساختمان ها در ثانیه های اول واژگون خواهد شد.
مهمترین دلیل آنست که مدیران شهری در این حوزه از دیدگاه سیاسی و رانت خواری انتخاب می شوند و تخصص جایگاهی ندارد.
کافی است به سوابق شهردارها یا اعضای تصمیم گیرنده عمرانی کشور نگاه کنید تخصص اکثر آنها علوم انسانی و وابسته به دستگاه های امنیتی هستند بعنوان مثال آقایان قالیباف یا زاکانی و… تحصیلات یا تجربه عمرانی داشتند!

Check Also

اجرای فونداسیون چوبی

با وجود پیشرفت زیادی که در ساخت ساختمان ها با مصالح جدید بوجود آمده است، …