آسانسورهای چند جهته چیست و چه مزیتی دارد؟

در طراحی لابی، آپارتمان و برج های مختلف یکی از مشکلات آسانسور حرکت یک طرفه آنهاست اما تکنولوژی های جدید ساختمان سازی به کمک معماران و طراحان داخلی آمده تا بتوانند آسانسورهای بدون کابل با قابلیت حرکت در جهات مختلف استفاده کنند.

آسانسورهای سنتی یکی از عواملی هستند که محدودیت­های اندازه را در آسمان خراش­ها قرار می­دهند. در حالی که آن­ها تنها عامل نیستند و عناصر طراحی مانند قدرت خاک و مصالح ساختمانی اثر مهمی در حد ارتفاع دارند ، آسانسورها یک جزء مهم برای تصمیم­گیری در مورد ارتفاع یک ساختمان هستند. آسانسورهای سنتی با استفاده از سیم بکسل ، ماشین­های مبتنی بر کشش هستند که به صورت عمودی حرکت می­کنند تا مردم و محموله را از طبقه ­ای به طبقه دیگر انتقال دهند. کابین آسانسور توسط یک کابل فولادی که به یک قرقره وصل شده است و توسط یک وزنه تعادل پشتیبانی می شود، به حالت تعلیق درآمده است.

تمام اشیاء تا حدی ارتعاشی هستند، اما ماهیت این طراحی و تنش در این طناب باعث می­شود آسانسورها به سرعت فرکانس تشدید خود آسیب پذیر شوند. ارتعاش خودش چیز بدی نیست. این مسئله زمانی اتفاق می­افتد که اشیاء به فرکانس طبیعی یا تشدید می­رسند، زیرا دامنه ارتعاش بسیار بیشتر است. فرکانس طبیعی طناب به طول وابسته است، اما طول کابل به طور مداوم در حال تغییر است. این باعث می­شود که کنترل اینکه آیا طناب به فرکانس طبیعی خود برسد یا خیر، سخت شود. علاوه بر این، طناب­های آسانسور دارای ویژگی­های تعدیل بسیار کم می­باشد. خواص تعدیل دامنه موج را با زمان کاهش می­دهد. بدون تعدیل، امواج به طور نامحدود نوسان می­کنند. هیچ راه شناخته شده­ای برای افزایش تعدیل وجود ندارد زیرا طول طناب متغیر است. به طور کلی، خطر تشدید و عدم تعدیل باعث می­شود بوسیله ارتعاش آسانسور آسیب پذیر شود.

نوسان طناب، این پدیده زمانی اتفاق می­افتد که کابل آسانسور به فرکانس طبیعی خود برسد، کابل آسانسور را به سرعت به ارتعاش درمی­آورد و موجب حرکات غیر معمول آسانسور و خسارات درون شفت آسانسور می­شود. با این حال، نوسان طناب در بسیاری از مردم در زندگی روزمره به دلیل قانون 3 نیوتن تأثیر نمی‌گذارد. این به این معنی است که چیزی نیاز به تنظیم طناب در حرکت دارد. موج در طناب آسانسور در ساختمان­ های بلند می­تواند بوسیله باد سنگین یا حرکت لرزه­ای ایجاد شود. موضوع باد زیاد مهم نمی­باشد چرا که اثرات آن کمتر و قابل پیش­ بینی­تر است. زمین لرزه ­ها به علت آسیب زیاد در آسانسورهای مکانیکی ثبت می­شوند. آسیب معمولی ناشی از نوسان طناب در شفت­های آسانسور شامل مسدود کردن کابل­های آسانسور، تغییر شکل ریل­ ها و خارج شدن از ریل است. در سال 2011، پس از زلزله­ های Chuetsu در ژاپن برای ارزیابی خسارت­ ها، بررسی­ هایی انجام شد و مشخص شد که حدود 24 درصد از آسیب­ ها به علت برخورد طناب با ماشین آلات یا  گیر کردن آسانسور بوده است. این مهم است زیرا نشان می­دهد که کابل ­ها در آسانسور­ها می­توانند در صورتی که آسانسور در ساختمان­ هایی که در مناطق لرزه­ای نصب می­شوند، پیامدهای مخربی داشته باشد.

از آنجایی که راه حل مناسب کمی برای این مشکل وجود دارد، مهندسان دریافته­اند که بهترین راه برای حل این مشکل آن است که آن را به طور کامل از بین ببرند. به جای افزایش تعدیل و ساخت طناب طولانی، مهندسان از سیستم­ هایی مانند لابی­ های آسمان استفاده می­کنند تا محدودیت­های طول طناب را برای امکان تشدید کاهش دهند. با این حال، یک راه حل که طناب را کاملاً حذف کند، در نهایت می­تواند یک روش بهتر و ارزان­تر برای رفع مشکل تشدید باشد که همان آسانسور چند جهته بدون سیم است.

Check Also

رزین چیست؟رزین مصنوعی چگونه ساخته میشود ؟رزین چیست؟

رزین های طبیعی قابلیت اشتعال بالایی دارند و در طیف های رنگی قهوه ای تا …