کفپوش اپوکسی صنعتی

پرایمر رنگ و سیلر چیست؟

پرایمر نوعی آستر یا پوشش اولیه سطح زیرکار است که جهت چسبندگی بیشتر و باندینگ سطوح سیمانی و بتنی به انواع پوشش‌ها، افزایش دوام رنگ و محافظت بیشتر از مواد سطوح اجرا می‌گردد. در واقع پرایمرها، از نظر شیمیایی و فیزیکی پیوندی بین سطح و رنگ نهایی برقرار‌می کنند.

از لحاظ ساختاری، پرایمر نوعی رزین است که علاوه بر کاربرد در بخش رنگ‌آمیزی ساختمان، در صنعت نیز کاربرد دارد. در بخش رنگ-آمیزی دیوار داخلی یا خارجی ساختمان، به جای روغن یا آستر زیرکار مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بخش صنعتی علی الخصوص سازه‌های فلزی، پرایمرها بصورت تک لایه یا همراه با تاپ کوت (پوشش‌نهایی) اجرا می‌گردند.

پوشش سیلر نوعی بتونه مایع شفاف است که رنگی کهربایی یا عسلی دارد. مهمترین کاربرد سیلر در رنگ آمیزی سطوح چوبی است؛ به همین دلیل عباراتی مانند اسپری سیلر چوب یا سیلر چوب پایه آب، از جمله محصول‌های اصلی مراکز فروش محصولات رنگ آمیزی است. سیلر برای دیوارهای گچی، بتنی، آجری و فلزی نیز و همین طور ترمیم ترک سقف گچی قبل از رنگ آمیزی کاربرد دارد

اسپری سیلر چوب یا سیلر چوب پایه آب، منافذ سطح چوب را پر می‌کند؛ تا مانع جذب رنگ در منافذ چوب شود. استفاده از سیلر یک مرحله از دو مرحله اصلی یکدست کردن سطح چوب است. مرحله بعدی استفاده از سیلر، سنباده کاری است.

حلال اصلی سیلر، تینر است. به صورت معمول از تینر 15000 استفاده می‌شود؛ و در صورتی که دمای هوا پایین و سرد باشد، از تینر 20000 استفاده می‌شود. البته پیشنهاد می‌کنیم در هنگام خرید سیلر، از فروشنده نوع تینر مناسب را هم بپرسید؛ چرا که با توجه به نوع سیلر، نوع تینر هم می‌تواند متفاوت شود.

یکی دیگر از انواع پوشش رایج در کنار سیلر، کیلر است. کیلر دارای رنگی شفاف است و پس از سیلر بر روی سطوح مورد نظر به عنوان رنگ نهایی زده می‌شود؛ اما بسیاری از نقاش‌ها به غلط، سیلر را با کیلر ترکیب می‌کنند که این کار منجر به کاهش کیفیت سیلر می‌شود.

حلال کیلر، تینر فوری است

روغن جلا دارای رنگی در طیف قهوه‌ای روشن تا قرمز است و برای براق نمودن سطوح به کار می‌رود؛ برخلاف کیلر که پوششی مات ایجاد می‌کند. روغن جلا معمولا در کنار سیلر و کیلر استفاده می‌شود و برخلاف آن‌ها، در برابر رطوب، حرارت بالا مقاوم نیست.

رنگ یا چسب پرایمر، مایعی است سفید رنگ و مانند دوغ که دیوار مورد نظر را در برابر رطوب، کاملا مقاوم می‌کند. پرایمر رنگ ساختمان در واقع نوعی رزین زیر کار برای نقاشی دیوار آجری و سبک‌های دیگر ساختمانی بوده، و به جای روغن زیر کار استفاده می‌شود. اجرای  بهترین رنگ برای دیوار خانه با در دسترس داشتن این لوازم پوششی و محافظتی به راحتی امکان پذیر است. 

در میان انواع پرایمر رنگ، نام پرایمر اکریلیک بسیار به چشم می‌خورد. پرایمر رنگ اکریلیک دیوار بر پایه رزین اکریلیک و سیلیکون تولید شده و حلال آن آب است. وظیفه پرایمر اکریلیک عایق کردن و کاهش جذب رنگ به سطح زیرکار است. پرایمر رنگ اکریلیک باعث چسبندگی بهتر رنگ، مواد مینرال، کنیتکس و رولوتکس به سطح نیز می‌‍شود.

پرایمر رنگ روغنی منافذ سطح را می‌پوشاند، باعث چسبندگی بهتر مواد به سطح می‌شود؛ و از ریزش و پوسته شدن آن جلوگیری می‌کند. علاوه بر اینها، پرایمر رنگ روغنی و انواع پرایمر رنگ ساختمان بدون بو و حساسیت، دوستدار محیط زیست و مقاوم در آب ‌و هوای مختلف نیز هست.

پرایمر رنگ، دیوارهای گچی را نیز ضد آب می‌کند، و موجب صرفه‌جویی در مصرف رنگ و یا چسب خمیر می‌شود. اگر قصد نصب سنگ آنتیک هم داشته باشید، پرایمر رنگ روغنی یک سطح یکپارچه را به شما تحویل خواهد داد.

انواع پرایمر رنگ را می‌توان روی سطوح مختلف اجرا کرد؛ از دیوار نما گرفته تا دیوار پذیرایی. پرایمر پایه آب را با میزان مشخصی آب (معادل 30 الی 50 درصد وزن پرایمر رنگ) مخلوط و با قلم‌مو یا غلطک ( رنگ كردن ديوار با غلطك) روی سطح در دمای 5+ درجه اجرا کنید. اگر ساکن مناطق مرطوب هستید، دولایه پرایمر رنگ اجرا کنید. اگر هم می‌خواهید تنها یک لایه پرایمر رنگ روغنی یا پرایمر اکریلیک بزنید، مقدار کمتری آب به پرایمر رنگ اضافه کنید.

پس از اجرای پرایمر رنگ روغنی یا انواع دیگر، باید صبر کنید تا سطح کاملا خشک شود. پس از اینکه دیوار خشک شد و جلا پیدا کرد، باید بتونه کاری و در نهایت رنگ اصلی را اجرا کرد. البته نقش مهم سمباده کاری در تمام مراحل نقاشی را نیز نباید از یاد برد.

Check Also

اجرای فونداسیون چوبی

با وجود پیشرفت زیادی که در ساخت ساختمان ها با مصالح جدید بوجود آمده است، …