روش و میزان مصرف رزین سنگ مصنوعی

رزین سنگ مصنوعی محصولی از صنایع شیمی ساختمان است که به دو صورت اپوکسی و پلی استر تولید می‌شود. رزین پلی کربوکسیلات، رایج‌تر از دیگر مواد موجود در رزین سنگ مصنوعی است. ساختار زنجیره‌ای خاص و ترکیبات متنوع این مواد، باعث راحتی و گستردگی مصرف رزین سنگ مصنوعی شده است. استفاده از این مواد، همانند دیگر افزودنی‌های بتن است و میزان مصرف آن به میزان مقاومت لازم محصول تولید شده با این افزودنی وابسته است.

طولانی شدن زنجیره فرعی این مواد، غلظت رزین سنگ مصنوعی را افزایش می‌دهد. این خاصیت یعنی با استفاده کمتر این مواد، به نسبت آب به سیمان پایین‌تر در تولید سنگ مصنوعی خواهید رسید.

هر چه بیشتر از این ماده در تولید مصنوعات سنگی استفاده شود، مقاومت نهایی محصول بالا می‌رود. البته حالتی جدی برای مصرف این ماده وجود دارد. این مواد با پخش کردن ذرات سیمان، سبب کم شدن مصرف آب و افزایش مقاومت محصول تولیدی می‌شوند.

برای ساخت قطعات سیمانی که نمای آن‌ها اهمیت زیادی دارد، بکارگیری مقداری از رزین سنگ مصنوعی، سبب کاهش هوای مخلوط بتنی شده و محصولی باکیفیت و مستحکم تولید می‌کند. این در حالی است که استفاده بیش از حد تعیین شده از این ماده، سبب کاهش چسبندگی سیمان و کاهش مقاومت نهایی مصنوعات بتنی و سنگی می‌شود.

حدوداً بین ۰٫۵ تا ۱% وزنی سیمان، برای استفاده رزین سنگ میزان مناسبی است. برای تعیین دقیق میزان مصرف رزین سنگ مصنوعی، لازم است غلظت آن را بسنجید و با خشک کردن و وزن کردن آن، میزان ماده جامد را به ‌دست آورید.

در ادامه مقاله میزان و روش مصرف رزین سنگ مصنوعی باید گفت به دلیل کم بودن مصرف این ماده، از وزن دقیق آن اطمینان حاصل فرمایید. اگر با آب فراوان قصد رقیق کردن آن را داشتید، میزان آب مصرفی را در کل طرح اختلاط در نظر بگیرید.

عوامل مؤثر بر مقدار مصرف رزین سنگ مصنوعی

  1. نوع محصول تولیدی: هر نوع از محصولات، به مقدار مشخصی از رزین سنگ مصنوعی نیاز دارند.
  2. طرح اختلاط: این افزودنی برای کاهش نسبت آب به سیمان به کار می‌رود. پس اطلاع از میزان اولیه مصالح مخلوط بتنی امری بسیار حائز اهمیت است.
  3. اندازه ذرات سیمان مصرفی: هر چه ذرات سیمان ریزتر باشد، تعداد آن بالا می‌رود. برای جداسازی این ذرات از هم و جلوگیری از کلوخه شدن، نیاز به رزین سنگ مصنوعی بیشتری است.
  4. میزان حرارت‌زایی سیمان: هر قدر حرارت‌زایی سیمان بیشتر باشد، سبب گیرش سریع‌تر ملات شده و مصرف دوباره رزین را به همراه دارد و این باعث افزایش میزان مصرف رزین می‌شود (ریدوز کردن رزین حین استفاده از ملات).
  5. مقاومت نهایی لازم: برای ساخت قطعات بتنی محکم‌تر، باید از رزین سنگ مصنوعی بیشتری استفاده شود.
  6. هزینه و زمان تولید: رزین سنگ مصنوعی باعث کاهش میزان سیمان مصرفی شده و هزینه‌های ناشی از تولید در برخی از طرح اختلاط‌ها را کاهش می‌دهد. همچنین استفاده از رزین سنگ مصنوعی، به دلیل ایجاد تراکم‌پذیری بالا در ملات، نه تنها زمان تولید را کاهش داده، بلکه سن رسیدن به مقاومت بالاتر را در محصولات سنگ مصنوعی می‌کاهد و این باعث می‌شود بتوانید زودتر قالب‌برداری کنید و در نتیجه، با سرعت بیشتری محصولات خود را به بازار عرضه نمایید.
  7. نوع قالب و ویبراتور کارخانه ساخت: استفاده از رزین سنگ مصنوعی، سبب کاهش هزینه ویبراتور و متراکم کردن بتن خواهد شد. در نتیجه، قالب را زودتر می‌توان باز کرد.
  8. غلظت رزین سنگ مصنوعی: هر چه غلظت ماده رزینی بیشتر باشد، میزان کمتری رزین برای ساخت مصنوعات بتنی لازم است.
  9. مکان و شرایط محیطی کارگاه

رقیق کردن رزین سنگ با آب و افزودن به مخلوط سیمانی، روشی مناسب برای استفاده از این مواد است. با این روش، هم زمان اختلاط کم شده و هم میزان اثرگذاری زیاد می‌شود. بهتر است این افزودنی به مواد خشک اضافه نشود تا در مخلوط سیمانی به صورت یکنواخت پخش گردد.

پس برای افزایش اثرگذاری رزین سنگ مصنوعی، آن را در مرحله پیش از قالب‌گیری اضافه می‌کنند. افزودن این مواد پس از ریختن بتن در قالب و اضافه کردن رزین روی آن، تأثیرگذاری لازم را نخواهد داشت. در این میان، حتی امکان اثر گذاری منفی و از دست رفتن برخی خواص بتن نیز وجود دارد.

برای مثال در ساخت موزاییک پلیمری، افزودن این ماده کمتر از ۱% وزن کل سیمان پس از ترکیب مواد اولیه با هم، مقاومت را دو برابر می‌کند. این رزین با تغییر در ریزساختار سیمان، سبب تراکم بالا می‌شود؛ تراکمی که مقاومت در برابر یخبندان را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. همین کاهش نفوذپذیری، دلیل محبوبیت استفاده از رزین سنگ مصنوعی برای کف‌پوش‌های شهری شده است.

استفاده از رزین سنگ مصنوعی رامکا، منجر به کاهش مصرف مواد اولیه و هزینه، ضمن افزایش مقاومت نهایی محصول می‌شود؛ برای مثال اگر یک قطعه بتنی مثل موزاییک بدون افزودنی این شرکت تولید شود، نه مقاومت مناسبی دارد و نه دوام. در نتیجه، با ضربه شکسته شده و در حمل و نقل آسیب می‌بیند، ولی با افزودن رزین و ساخت موزاییک، هم مصالح کمتر مصرف شده و هم مقاومت بالاتری را شاهد خواهید بود.

برای مثال در ساخت سمنت پلاس پلیمری مقاوم در برابر عوامل محیطی و یخبندان با ساختار نانو ذرات با افزودن اندکی رزین سنگ مصنوعی به این ترکیب، مقاومت سه برابری را در مقایسه با بتن شاهد خواهید بود.

استفاده از رزین سنگ مصنوعی، سبب کاهش نفوذپذیری آب به داخل محصول شده و در برابر سیکل یخبندان و ذوب، مقاومت بسیار بالایی به‌دست می‌آید. برخی سمنت پلاست‌ها به قدری گسترش یافته‌اند که تقریباً تمام المان‌های شهری و پارک‌ها با این مصالح تولید شده و مصرف رزین افزایش بسیاری داشته است.

این ماده برای افزایش آب‌بندی بتن و مقاومت خمشی استفاده می‌شود؛ برای مثال در ساخت موزاییک پلیمری به ازای هر ۱۰۰ کیلوگرم سیمان، ۵۰۰ گرم از این رزین استفاده می‌شود

تهیه و تنظیم: پرفسور حشمدار فوق دکترای سازه گرایش سازه های غیرخطی دینامیکی
سامانه جامع تحلیل و آنالیز سازه های پیشرفته (نظام مهندسی کل کشور)

Check Also

اجرای فونداسیون چوبی

با وجود پیشرفت زیادی که در ساخت ساختمان ها با مصالح جدید بوجود آمده است، …