ضوابط اجرای وال پست چیست؟

اجرای وال پست، از آن جهت حائز اهمیت است که ارتباط محکمی بین دیوار و اسکلت برقرار می شود. در واقع آن ها به طور کامل در هم تنیده می شوند. این در هم تنیدگی موجب افزایش مقاومت سازه ها در مقابل عوامل طبیعی مثل زلزله می شود.

اجرای وال پست با اسکلت بتنی چگونه است؟

در مرحله اول، قالب گذاری صورت می گیرد. همچنین در این مرحله بتن ریزی هم انجام می شود. این روش برای سازه های بتنی قابل استفاده است. صفحات فلزی که در بین طبقات قرار دارند، باید کاملا از هم جدا شوند. این فرآیند به هنگام قالب گذاری و بتن ریزی حتماً باید رعایت شود. ممکن است در برخی از سازه ها، جداسازی به طور کامل صورت نگیرد.

● بعد از مرحله بتن ریزی، صفحات و ستون ها با کمک رول بولت به بتن کاملا متصل می شوند.

● رعایت فاصله صفحات از اهمیت بالایی برخوردار است.

● فاصله یک و نیم متر باید در نظر گرفته شود و همچنین با پروفیل، نبشی کشی انجام می شود.

● در مرحله آخر، کار وال پست تکمیل می شود.

وال پست باید به گونه‌ای قرار داده شود که در بین دو طبقه قرار بگیرد. اگر برای دیوار پنجره در نظر گرفته شده است، برای پنجره هم باید ضوابط اجرای وال پست، به صورت کامل انجام شود. آجرهای فشاری به دلیل وزن زیاد، گزینه های مناسبی برای ساخت و ساز نیستند.

 اجرای وال پست به روش‌هایی مثل پیچ و مهره زدن به تیرها و جوشکاری اجرا می‌شود. البته در این روش جوشکاری استانداردهای لازم را ندارد و به همین دلیل کمتر از آن استفاده می‌شود. پیچ و مهره بهترین روش برای قسمت‌هایی مثل اسکلت سازه است. در ایران همچنان از روش جوشکاری برای اتصال وال پست استفاده می‌شود.

ضوابط اجرای وال پست، به این صورت است که وال پست در قسمت‌های داخلی و بیرونی با رعایت فاصله منظم و استاندارد ساخته می‌شوند. اتصال وال پست به ستون‌ها کاملا اشتباه است. با توجه به اینکه برای اتصالات ما بین دیوار و ستون، از پلی اورتان استفاده می‌شود، معمولاً به کار بردن وال پست برای ستون کاملا غیراستاندارد است. رعایت فاصله بسیار حائز اهمیت است. این کار منجر به انعطاف دیوارهای عمودی می‌شود و همین اتفاق ضعفی را در سازه به وجود می‌آورد.

قسمت‌های بیرون زده از تیر یا ستون، باید از استحکام خوبی برخوردار شوند. در پشت بام و هر بلندی دیگری ممکن است که تحت نیروهای احتمالی، ریزش صورت بگیرد. از این رو، وال پست گذاری نقش مهمی ایفا می‌کند. به طور کلی وال پست‌ها با توجه به اتصالات خود، انواع مختلفی دارند. وال پست‌هایی که با استفاده از فلز، میلگرد یا بتن ساخته می‌شوند.

انواع وال پست

به طور کلی می توان وال پست را از نظر نحوه ی نصب به سه دسته عمده تقسیم نمود:  

وال پست افقی

وال پست ها برای اجزای عمودی ساختمان ها استفاده می شود اما خود وال پست به شکل افقی نیز نصب می گردد تا باعث مقاومت شود. وال پست افقی به عنوان تکیه گاه برخی از سازه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد به وال پست افقی وال پست تکیه گاه نیز می گویند. برای محکم تر کردن وال پست در هنگام نصب از تسمه استفاده می کنند با وجود تسمه ستون تخریب کمتری در طول زمان می بیند و وال پست استحکام بیشتری پیدا می کند. وال پست که به صورت قاب ساخته شده است را به تسمه جوش می دهند و تسمه را دور ستون اصلی مورد استفاده در وال پست می گذارند.

 

وال پست عمودی

وال پست افقی و عمودی به یک شکل ظاهری طراحی شده است اما کارایی آن ها بسیار متفاوت می باشد وال پست عمودی یا قائم ضخامت کل دیوار را در بر می گیرد. گاهی ممکن است بارهای خمشی در دیوار بر دیگر انواع بارهای وارده غلبه کند در این حالت از وال پست به شکل عمودی یا قائم استفاده می شود.  

وال پست ترکیبی

در برخی مناطق که زمین زلزله خیز بوده و یا وزش باد زیاد است از وال پست ترکیبی استفاده می شود وال پست ترکیبی یعنی قرار گرفتن دو وال پست قائم و وال پست افقی در کنار هم که انجام این عمل امری ناچار است وال پست ترکیبی باعث ایمنی زیاد ساختمان های بلند نیز می شود . به طور کلی وال پست وظیفه انتقال نیرو از دیوار به فریم ساختمان را دارد که به واسطه این انتقال نیرو، دیوار دچار تخریب و آسیب دیدگی نخواهد شد. نیرویی که در این جا از آن نام برده می شود، نیروی حاصل از باد یا زلزله می باشد.    

انواع استانداردهای اجرای دیوار وال پست

استانداردهای عملکرد دیوار وال پست از نظر مواد ، می توان آن را به دو نوع فلزی یا بتنی تقسیم کرد. وال پست بتنی معمولاً برای مصالح ساختمانی و وال پست فلزی برای ساختمان های دارای اسکلت استفاده می شود. برای ساختمان های دارای اسکلت ، اجرای وال پست از پروفیلهایی مانند گوشه ، میخ و مخازن ساخته می شود. علاوه بر این ، دو شکل از قوانین اجرای دیوار وال پست برای دیوارهای ثابت وجود دارد: وال پست عمودی و وال پست افقی. وال پست عمودی: اگر دهانه بزرگ است ، وال پست عمودی را از تیر طبقه پایین به تیر طبقه پایین در دهانه جوش دهید. سطح وال پست: سطح وال پست دیوار را به اسکلت متصل می کند ، در نتیجه دیوار را تقویت می کند.

نحوه پیاده سازی فلز وال پست در بلوک سبک

هنگامی که در بلوک های سبک وال پست اجرا می شود ، ابتدا باید محل تابلوهای اتصال سقف و کف را ارزیابی کرده و مطابق برنامه مشخص شود. پس از انجام این کار ، ورق‌های اتصال باید نصب شود و وال پست به تخته های پایین و بالا جوش داده شود. سپس بلوک را به طور کامل از یک طرف اجرا کنید و قسمت وال پست را در طرف دیگر از داخل بلوک ایجاد کنید.  

نحوه پیاده سازی وال پست در اسکلت فلزی

به طور کلی ، وال پست در قاب فولادی باید به تیر و ستون جوش داده شود.  

نحوه پیاده سازی وال پست در سوله

استفاده از وال پست در سوله‌ها جایگاه ویژه ای دارد. اگر سوله از قوانین اجرای دیوار وال پست به درستی پیروی نکند ، بسیار خطرناک خواهد بود. هنگامی که در ساختار استفاده می شود ، نه تنها دیوار و ساختار را یکپارچه می کند ، بلکه دهانه را نیز کوچک می کند. در این حالت ، دیوارها به راحتی می توانند بارهای جانبی تحمیل شده به آنها را تحمل کنند. به همین دلیل ، از پروفیل های فولادی سنگین تر در اجرای وال پست استفاده می شود ، که معمولاً برای سازه هایی استفاده می شود که به عنوان ستون در سازه عمل می کنند.  

نکات ضوابط اجرای وال پست دیوار

اگر نمای وال پست ارائه شده توسط دستگاه مشاور دو زاویه است ، بهتر است قوانین پیاده سازی وال پست را با فاصله باز شدن بیش از 1 سانتی متر از ضخامت دیواره مورد نیاز اعمال کنید تا تیغه به طور کامل وارد شود. همچنین در حالت عمودی وال پست ، شاخک ها باید یک متر جوش به مخزن یا گوشه دیوار در فواصل حداکثر تا یک متر داشته باشند و از میله های فولادی آجدار درجه 10 استفاده کنند. به منظور افزایش چسبندگی  سطح وال پست باید با میله های فولادی آجدار درجه 14 و بالاتر در فاصله 1 تا 1.5 متر به سازه سقف متصل شود. تمام پروفیل های مورد استفاده در ساختمان افقی و عمودی وال پست باید از فولاد ضد زنگ ساخته شده باشد. به منظور ایجاد ارتباط بهتر بین سطح وال پست و دیوارهای دو طرف و جلوگیری از ترک های ناشی از حرکت جانبی ساختمان در طول مرحله نازک کاری ، باید روی آن توری مرغی یا رابیتس کشید و با سیم گالوانیزه آن را ثابت کنید.

ساخت و ضوابط اجرای وال پست دیوار

در ساختمان های با سازه های بتنی ، دیوارهای وال پست معمولاً از فولاد و پروفیل های زاویه ای ، قوطی یا ناودانی در استانداردهای پیاده سازی وال پست ساخته می شوند. وال پست ساخته شده از گوشه ها ممکن است بارهای جانبی و یکپارچگی دیوار را بهتر از گوشه های مخزن منتقل کند. پروژه های اجرایی مانند وال پست توسط تیم مشاور پروژه طراحی خواهند شد. اما به طور کلی ، برای ساختن وال پست ، باید از میله های فولادی برای دوختن گوشه های 4 یا 5 به ضخامت دیوار استفاده کنید و سپس همه قسمتها را باید ضد زنگ کرد و توری مرغ یا رابیس ، تیغه و غیر سازه ای را بکشید. دیوارها در داخل محدود شده اند این وال پست ها باید به درستی به عناصر سازه ای کناری متصل شوند.بنابراین وال پست باید با جوشکاری به سازه فولادی متصل شود و یک صفحه فلزی در ساختار بتنی کاشته شود تا وال پست مهار شود و سپس صفحه جوش داده می شود.  

قوانین اجرای دیوار وال پست در مقررات ملی ساختمان چیست؟

در مقررات ملی ساختمان ، قوانین اجرای دیوار وال پست عبارتند از: دیوار وال پست باید در همه طرف بازو اعمال شود. لبه های عمودی تیغه ها باید بسته شوند. این لبه ها باید بر روی دیوار دیگر عمود بر یکی از اجزای سازه ای یا تیغه های وال پست قرار گیرند تیغه ها از فولاد ساخته شده اند و به طور کلی باید در صورت نیاز به هم وصل شوند. وال پست حداقل عرض استاندارد دیوارهای غیر سازه ای و دیوارهای پارتیشن را اجرا می کند دیوار باید به 11.30 ارتفاع دیوار برسد در دیوار آجری حداقل ضخامت دیوار باید برابر و برابر عرض دیوار باشد. حداکثر ارتفاع مجاز دیوارها و پارتیشن های غیر سازه ای 3.5 متر از طبقات مجاور است و اگر بزرگتر یا کوچکتر از این اندازه باشد ، باید به درستی با سطح وال پست ثابت شود. حداکثر طول مجاز دیوار یا پارتیشن غیر سازه ای بین دو پشت باید کمتر از ضخامت دیوار یا تیغه باشد. به عبارت دیگر ، اگر طول دیوار 6 متر باشد ، نیازی به اجرای وال پست نیست ، اگر بیش از آن باشد ، وال پست هر 6 متر نصب می شود.  

اشتباهات رایج در ضوابط اجرای وال پست دیوار

  در برخی موارد ، پیمانکار تغییراتی در قوانین اجرای دیوار وال پست ایجاد می کند. کاهش هزینه های احتمالی ساخت و ساز یکی از دلایل این تغییرات است. دیوار یکی از رایج ترین اشتباهات در اجرای وال پست استفاده از میله های فولادی به جای گوشه ها در هنگام استفاده از قرقره های افقی است. زوایای افقی و عمودی را پشت سر هم اجرا نکنید این یکی دیگر از اشتباهات رایج در اجرای وال پست است. اگر این مورد رعایت نشود ، دیوار فقط در یک طرف داخل گوشه اجرا می شود. اگر صفحه پایه قبل از ریختن بتن مناسب نیست ، حتما میله های فولادی را در تیر کاشته و سپس پروفیل وال پست را به آن جوش داده یا صفحه را از بالا به پایین با پیچ و غلطک به تیر وصل کنید. هیلتی به هیچ عنوان نباید از میخ های 3 سانتی متری برای بستن چوب به تیر استفاده کند.  

ضوابط اجرای وال پست دیوار در بندهای آیین نامه

شرایط مقررات اجرای دیوار وال پست در مواد منشور قید شده است و طبق این شرایط شامل موارد زیر است: اگر دیوار بیشتر از 6 متر است ، باید با وال پست رنگ آمیزی شود. در برخی موارد ، روی یک دیوار به طول 5 متر از پیش نصب می شود. اگر طول دیوار بیش از 40 برابر ضخامت دیوار باشد ، ساخت وال پست مورد نیاز است. این مقررات تصریح می کند که برای دیوارهای بیش از 3.5 متر ، سطح وال پست باید روی وال پست اعمال شود. مهندس عمران صالح و ناظر ساخت و ساز باید بر اجرای صحیح وال پست نظارت داشته باشند. مسئولیت مهندس ناظر کنترل عملکرد صحیح وال پست و مسئولیت مهندس ناظر کنترل اجرای دیوارهای داخلی وال پست است.  

اهمیت استانداردهای اجرای دیوار وال پست

علاوه بر این که اجرای عناصر در ساختار بسیار مهم است ، استاندارد ملی برای اجرای دیوارهای وال پست در سازه های شهری را می توان در ده سال گذشته جستجو کرد ، اما با وجود این ، در بسیاری از سازه های ساخته شده در چین ، اجرای وال پست اجرا یا محاسبه نمی شود. اجرای آن با ضعف های عمده ای همراه خواهد بود. ایده کلی مهندسان طراح این است که آنها بر پایداری اجزای اصلی سازه ، یعنی تیرها ، ستون ها و سقف ها تأکید می کنند ، زیرا پایداری این قطعات باعث عملکرد خوب سازه می شود ؛ با این حال ، زلزله های داخلی نشان می دهد که حتی اگر سازه پایدار باشد ، اجزای اصلی آسیب نمی بینند. آسیب به اجزای غیر سازه ای مانند نرده ها ، دیوارها ، نمای ساختمان ، تاسیسات و غیره نیز ممکن است باعث شود عملکرد کلی سازه زیر سوال برود و باعث بازگشت اقتصادی و حتی برگشت ناپذیر شود.  از آنجا که سفتی بین قابها تأثیر مستقیمی بر ساختار دارد ، استانداردهای پیاده سازی دیوار وال پست بسیار مهم است.

مهندس نظارت ، استانداردهای دیوار وال پست را اجرا می کند

از آنجا که وال پست مسئول برخورد دیوار با چارچوب سازه برای جلوگیری از سقوط دیوار در باد و زلزله است ، اگر مهندس ناظر مقررات ساخت دیوار وال پست را رعایت نکند ، در صورت وقوع زلزله و فرو ریختن دیوار ، مهندسان ناظر یکی از مجرمان خواهند بود.  

وجود الزامی شرکت مقاوم سازی در ایران

تقویت ساختمان ها و سازه ها یک کار حرفه ای است که نیاز به تخصص پیمانکاران و مهندسان ناظر دارد. این مهم است که بدانید ساختمان های بتنی و سیمانی باید در هنگام ساخت شرایط را رعایت کنند تا شرایط را برای تقویت ساختمان ها و سازه های بزرگ و کوچک تا حد ممکن فراهم کنند. شرکت تقویت کننده توسط مهندسان و سازمانهای مختلف در سراسر کشور ایجاد شده است تا تعمیرات سازه ای را با مدرن ترین و بهترین امکانات تکمیل کند. در اکثر کشورها ، از جمله ایران ، گسل های زیادی در منطقه مرزی وجود دارد و احتمال وقوع زلزله بسیار زیاد است ، بنابراین ، به منظور جلوگیری از تخریب ساختمان ها و مقاومت آنها در برابر زلزله ، ضروری است که آن را به روش های مختلف تقویت کنید. اجرای وال پست و شیب دیوار یکی از مراحل اجرای استحکام ساختمان با حساسیت ویژه اجرا و نظارت است.معماران ناظر و مهندسین سازه در این زمینه مشکلات زیادی دارند. سوالاتی از این قبیل:

 • نظارت بر اجرای وال پست و نبشی کشی، وظیفه ناظر کدام رشته است؟
 • آیا می توان تقویت ستون را روی سقف ادامه داد و از آن به عنوان وال پست در قاب سقف استفاده کرد؟

بندهای آئین نامه ای اجرای وال پست  وادار های عمودی

طبق بند ۴-۹-۱-۳ مبحث چهارم مقررات ملی، لازم است تمام  دیوارهای پیرامونی برای مقاومت در برابر زلزله  توسط وادار های عمودی یا وال پست ایمن شوند . طبق بند ۴-۹-۱-۳ مبحث چهارم مقررات ملی در صفحات  ۱۰۳ و ۱۰۴ ویرایش چهارم  نحوه اتصال و الزام به اجرای وادار عمودی وال پست  توضیح داده شده است. رعایت ضوابط مبحث ششم مقررات ملی در مورد وال پست ضروری می باشد . همچنین بند ۵-۳-۴ و بند ۴-۵-۴ ویرایش چهارم آیین نامه ۲۸۰۰ که البته مربوط به ساختمان هشت سقف به بالا می باشد الزامی است.همچنین در مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان بند ۸-۳-۱-۱۱ ص ۲۷ ویرایش ۹۲ رجوع کرده که در مورد اتصال اجزای غیر سازه ای به اجزای سازه ای توضیح داده شده است. كنترل هشتي گير ديوارها و اجراي صحيح وادارهاي عمودي( وال پست ها) و وادارهاي افقي ديوارها در انطباق با نقشه هاو مطابق بند 7-5-3 آيين نامه 2800 و بند 4-9-1 مبحث چهارم مقررات ملی.  

اگر وال پست در نقشه ها نبود وظیفه ناظر و مجریچیست ؟

طبق مبحث دوم پایش نقشه ها در مجموع  وظایف ناظر  و مجری می باشد، که در صورت کمبود یا ایراد در نقشه لازم است تا  دستور اصلاح از طرف ناظر به مجری صادر شود.

کلام آخر وال پست یک عنصر غیر ساختاری است و پیاده سازی و عدم اجرای آن به نظرات مهندس طراحی معماری بستگی دارد. اهمیت استفاده از وال پست در آسیب رساندن به قسمتهای اصلی سازه مانند تیرها ، ستونها و سقف ها نیست. استفاده از وال پست می تواند عملکرد مناسب ساختار را تضمین کند.در نهایت ، اگر سازنده یا مجری وال پست را در ساختار پیاده نکند ، به مهندس ناظر توصیه می شود که اصلاً گواهی پایان کار را امضا نکند ، زیرا به محض وقوع هرگونه حادثه در این زمینه ، مهندس ناظر محکوم می شود.

ضوابط اجرای وال پست در مقررات ملی ساختمان که تحت عنوان  ضوابط آیین‌نامه 2800 وال پست منتشر شده است که پیش از این به برخی موارد آن نیز اشاره شد. عبارت‌اند از:

 • بند 4-5-4: دیوارهای داخلی یا تیغه‌های با ارتفاع بیش از 1/8 متر، باید به نحو مناسب مانند استفاده از وادارها (المان قائم) و تیرک (المان افقی) و… از نظر جانبی به سازه مهار شوند.
 • بند 7-5-3: حداکثر طول مجاز هر دیوار غیرسازه‌ای بین دو کلاف قائم، نباید از 6 متر یا 40 برابر ضخامت آن بیشتر شود.
 • حداکثر ارتفاع دیوار غیرسازه‌ای از تراز کف 3/5 متر است.
 • لبه‌های قائم تمام دیوارهای غیرسازه‌ای باید مهار شوند.
 • لبه‌های فوقانی (افقی) دیوار غیرسازه‌ای که در تمام ارتفاع ادامه ندارد باید با کلاف فولادی یا ناودانی نمره 6 یا معادل مقطع بتن مسلح یا چوبی که به دیوار سازه‌ای یا کلاف‌های احاطه‌کننده دیوار غیرسازه‌ای متصل باشد، مقید گردد. 
 • بند 4-9-1-3: در تمام دیوارهای ساختمان، به‌ویژه در دیوارهای نما، جهت مقاومت در برابر زلزله، ضوابط مبحث ششم مقررات ملی ساختمان و آیین‌نامه طراحی ساختمان در برابر زلزله باید رعایت گردد.
 • طبق بندهای 5-3-4 و 4-5-4 که به ساختمان هشت سقف به بالا مربوط است، وال پست الزامی است.
 • طبق بند 7-5-3 و بند ۴-۹-۱ کنترل هشتی گیر دیوارها و اجرای وال پست‌های عمودی و افقی در انطباق با نقشه‌ها ضروری است.
 • ردیف آخر دیوارچینی باید با فشار و ملات کافی در زیر سقف جای‌داده (مهر) شود.

تهیه و تنظیم: پرفسور حشمدار فوق دکترای سازه گرایش سازه های غیرخطی دینامیکی
سامانه جامع تحلیل و آنالیز سازه های پیشرفته (نظام مهندسی کل کشور)

Check Also

اسکریپر

اسکریپر یک ماشین ساخت است که قادر است خود بارگیری کند، مصالح را حمل کند …